rok 2024
rok 2024
Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki
Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki
Druga odsłona wystawy, która – wraz z konferencją i panelem dyskusyjnym – została otwarta 8 listopada 2023 roku w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.
Nowotwórczość to przestrzeń, w której spotyka się sztuka i nauka. Dwie dziedziny z pozoru odległe, nieprzystające do siebie, na dwóch biegunach poznania i doświadczania. Czy można je połączyć?
Projekt i wystawa ma na celu zbliżenie świata medycyny i świata sztuki. Przedstawienie zdjęć mikroskopowych komórek nowotworowych, postrzeganych jako wyraz artystyczny, ma pokazać efekty pracy naukowej w całkiem nowy sposób oraz komunikować i humanizować koncepcje naukowe w dziedzinie onkologii. Wielobarwne, intrygujące zdjęcia komórek zostały wykonane mikroskopem konfokalnym przez naukowców z Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz opracowane przez artystkę, fotografkę mikroskopową Małgorzatę Lisowską.
Nowotwórczość to pokazanie, jak badania naukowe mogą inspirować interpretacje artystyczne. To wykorzystanie sztuki do wizualnego przedstawienia komórek nowotworowych, aby przybliżyć masowemu odbiorcy bardzo trudny temat nowotworzenia – procesu, w którym zdrowe komórki organizmu przekształcają się w komórki nieprawidłowe, złośliwe. Zdjęcia przedstawiają, jak komórki nowotworowe mogą tworzyć niezwykłe, wizualnie intrygujące struktury, wywołując u widza dysonans poznawczy: jak coś tak groźnego może być tak piękne?
Nowotwórczość to także inny, niezmiernie ważny wymiar, zwłaszcza dla osób chorych na nowotwór oraz ich bliskich. To pomost łączący biologiczne i często abstrakcyjne aspekty nauki z emocjonalnym i wyobrażeniowym wymiarem ludzkiego doświadczenia. Uzupełnienie warstwy wizualnej w onkologii – by to, co nieznane, stało się poznane, a dzięki temu przestało budzić obawę i strach.
Górnośląska Fundacja Onkologiczna wraz z Gliwickim Oddziałem Narodowego Instytutu Onkologii podejmują się zmiany postrzegania niezwykle istotnego problemu społecznego, jakim jest podejście pacjentów i ich rodzin do choroby nowotworowej. Autentyczne zdjęcia komórek nowotworowych, w swej artystycznej formie mają za zadanie przestać budzić lęk związany z „niewiadomym” i w ten sposób pomóc pacjentom w procesie terapii.
Niebawem w tym miejscu pojawi się fotorelacja z tego wydarzenia, a następnie sukcesywnie z kolejnych.