konferencja 2024 rok

konferencja 2024 rok

Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki!

Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki!

Nowotwórczość to przestrzeń, w której spotyka się sztuka i nauka. Dwie dziedziny z pozoru odległe, nieprzystające do siebie, na dwóch biegunach poznania i doświadczania. Obydwie napędzane ludzką ciekawością i kreatywnością. Nauka starająca się rozwikłać tajemnice wszechświata poprzez systematyczne obserwacje i eksperymenty, podczas gdy sztuka stara się przekazywać ludzkie emocje i idee za pomocą różnych mediów. Czy można te dziedziny połączyć?

Górnośląska Fundacja Onkologiczna z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach podjęła to wyzwanie i zainspirowana sukcesem pierwszej edycji, postanowiłą podjąć działania w celu organizacji kolejnej. Prezentowane mikrofotografie zostały wykonane mikroskopem konfokalnym przez naukowców z Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej, Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Obrazy, które możecie Państwo oglądać na wystawie przedstawiają różne kształty, formy, kolory. Intrygują, budzą zainteresowanie, zaciekawienie, emocje. Wywołują skojarzenia a to z rafą koralową, a to z  kosmosem. Zachwycają. Zachwycają do chwili, w której okazuje się że jest to tkanka czerniaka. I tu zaskoczenie, czasem szok, odraza. Dysonans poznawczy: Jak coś tak groźnego, może być tak piękne?

Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki, to przedsięwzięcie wielowymiarowe.

Pierwszy cel przedstawienia mikrofotografii to pokazanie wizualnych efektów pracy naukowej, osiągnięć badawczych w całkiem nowy sposób. Ukazanie narzędzia pracy naukowców i towarzyszących prowadzeniu badań efektów specjalnych. Ukazanie ich artystycznego, inspirującego wymiaru.

Drugi cel to pokazanie skomplikowanego procesu nowotworzenia, nazywanego także karcynogenezą lub kancerogenezą, w sposób ułatwiający jego zrozumienie. Przedstawienie procesu, w którym zdrowe komórki organizmu przekształcają się w komórki nieprawidłowe, złośliwe. W wyniku wieloetapowego przebiegu, rozpoczynającego się na poziomie komórek dochodzi do powstawania zmian w tkankach – guzów nowotworowych. Pokazanie przemian komórkowych to z jednej strony rozpowszechnianie informacji, służące poszerzaniu wiedzy, przybliżeniu szerokopojętemu odbiorcy trudnych pojęć dotyczących nowotworzenia, z drugiej zaś strony to uzupełnienie warstwy wizualnej w onkologii, by to, co nieznane, stało się poznane, a dzięki temu przestało budzić obawę i strach.

Nowotwórczość to także inny, niezmiernie ważny wymiar, zwłaszcza dla osób chorych na nowotwór oraz ich bliskich. To przedsięwzięcie mające na celu ułatwienie zrozumienia. Poprzez pokazanie zdjęć komórek nowotworowych, chcemy prawdziwym obrazem nakarmić zmysł wzroku, tak aby zmniejszyć odchodzenie od zmysłów. Wystawa to pomost łączący biologiczne i niejednokrotnie abstrakcyjne aspekty nauki z emocjonalnym i wyobrażeniowym wymiarem ludzkiego doświadczenia. Doświadczenia choroby, która dotyka także najbliższe otoczenie chorego. Choroby, w której bardzo trudno jest pogodzić się z rozpoznaniem, zaakceptować je. Choroby, która budzi lęk, strach, gniew, złość,  poczucie bezsilności zarówno u chorego jak i jego bliskich. Stygmatyzuje, prowadzi do załamanie relacji z otoczeniem, i tym najbliższym jak i dalszym.

konferencja

konferencja

NOWOTWÓRCZOŚĆ – na styku nauki i sztuki
2 wrześnie 2024r.
godz.: 12:00 – 14:00
w spinPLACE, w Katowicach

L.p. Tytuł wykładu/Prelegent
1. Uroczyste otwarcie Tygodnia Raka oraz przywitanie gości – JM Rektor prof. hab. dr n. med. Tomasz Szczepański
– Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
2. „Stan zachorowalności i umieralności na nowotwory na Śląsku w aspekcie innych regionów kraju” – dr n. med. Iwona Gabriel
3. „Blaski cienie ścieżki onkologicznej” – dr hab. n. med. Michał Jarząb – profesor nadzwyczajny, kierownik
Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach
4. „Skąd się wzięło słowo rak? – etymologia i wykład językowy” – prof. dr hab. Armand Cholewka
– Uniwersytet Śląski w Katowicach
5. Wystawa „Nowotwórczość” – dr n. med. Elżbieta Wojarska-Tręda – Prezes Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej
na rzecz Gliwickiego Oddziału Narodowego Instytutu Onkologii Dyskusja w kuluarach

patronaty

patronaty

organizatorzy


patronaty honorowe


Górnośląska Fundacja Onkologiczna
Narodowy Instytut Onkologii
Narodowy Instytut Onkologii
Narodowy Instytut Onkologii

organizatorzy


Górnośląska Fundacja Onkologiczna
Narodowy Instytut Onkologii

patronaty honorowe


Narodowy Instytut Onkologii
Narodowy Instytut Onkologii

patronaty merytoryczne


patronaty medialne


fotorelacja

fotorelacja

Wybrane zdjęcia z Konferencji „nowotwórczość – na styku nauki i sztuki”
Fotorelacja: Zasoby GFO oraz PIOTR SKAŁKA

Przejdź do informacji: o wystawie