wystawa 2024 rok

wystawa 2024 rok

nowotwórczość – na styku nauki i sztuki

nowotwórczość – na styku nauki i sztuki

Wystawa „Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki” zaprasza do dyskusji jak wykorzystać zasoby nauki i sztuki na rzecz pacjenta onkologicznego. Połączenie dwóch pozornie odległych światów może przyczynić się do zmiany postrzegania doświadczeń pacjentów w chorobie oraz oswajania osób zdrowych z onkologią.

Naukowcy z Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów w gliwickim Instytucie Onkologii udostępnili zdjęcia, które wykonali podczas swoich badań nad komórkami nowotworowymi, w przekonaniu, że obrazy te pomogą pacjentom onkologicznym, jak i osobom zdrowym zrozumieć i zmniejszyć lęk towarzyszący chorobie nowotworowej.

Poprzez pokazanie warstwy wizualnej w onkologii, chcemy przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców bardzo trudny, wielowymiarowy temat nowotworzenia. Chcemy prawdziwym obrazem wypełnić lukę w warstwie wizualnej onkologii, czyli nakarmić obrazem zmysł wzroku tak, aby zmniejszyć odchodzenie od zmysłów.

W wystawie pokazujemy zdjęcia mikroskopowe w postaci małoformatowych prac, których autorami są naukowcy. Tutaj naukowiec wciela się w rolę artysty i przewodnika, starając się w przystępny sposób przedstawić złożone zagadnienia biologii nowotworu i umożliwić wgląd w jego skomplikowaną strukturę. Patrząc na prezentowane zdjęcia można odnieść wrażenie, że ogląda się obrazy nie z tego świata. Świecące, mieniące się kolorami budzą skojarzenia z kosmosem, rafą koralową, czy nocnym widokiem miasta. Są ciekawe, inspirujące, piękne.

Sztuka od tysięcy lat niesie ludziom nadzieję, ukojenie i dodaje odwagi. Każdy pacjent, to inna historia, inny nowotwór, inna odpowiedź na leczenie i inne doświadczanie choroby i skutków leczenia. Twórczość, z którą można się utożsamiać, pomaga wyrażać siebie, na nowo definiować rzeczywistość, przekazywać uczucia, emocje i wrażenia. Sztuka niesie realną pomoc dla subtelnej warstwy człowieczeństwa.

Mamy nadzieję, że wystawa „Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki” będzie początkiem dyskusji, która doprowadzi do nowej perspektywy postrzegania choroby nowotworowej. Wierzymy, że przyczyni się do pogłębienia wiedzy, że uczyni naukę bardziej przystępną oraz ułatwi komunikację w onkologii.

Autorki zdjęć mikroskopowych: Dr hab. n. med. Natalia Vydra, Dr n. med. Justyna Czapla, Dr n. med. Magdalena Jarosz-Biej, Dr n. med. Alina Drzyzga, Dr n. med. Sybilla Matuszczak, Dr inż. Ewelina Pilny
Opracowanie i przygotowanie zdjęć: Małgorzata Lisowska. Fotografka mikroskopowa, pacjentka onkologiczna.

Wystawa 2024. Zdjęcie plus opisy (kliknij w logo poniżej)

Przejdź do informacji: o konferencji